The list of nominees for the 2019 Royal Television Society Programme Awards (RTS) was announced this morning by British journalist Charlene White at h Club in London.

Sky thriller Save Me is recognised for Drama Series, also receiving nominations in the categories of Actor (Male) and Writer (Drama), both for Lennie James, with Alice Feetham in contention for the Breakthrough Award. Killing Eve is also recognised in the Drama Series category alongside its stars Jodie Comer and Sandra Oh, both nominated in the category of Actor (Female), together with star of Black Earth Rising, Michaela Coel. Ben Whishaw is nominated in the category of Actor (Male) for his portrayal of Norman Scott in BBC drama A Very English Scandal, also nominated in both the Mini-Series category and writer category (Russell T. Davies), alongside actors Lucian Msamati and Lennie James.

Lesley Manville is nominated in the Comedy Performance (Female) category for her moving portrayal of Cathy in Mum, together with Sian Gibson for Peter Kay’s Car Share - The Finale and Daisy May Cooper in This Country. Derry Girls is also nominated in the categories of Scripted Comedy and Writer (Comedy) for Lisa McGee.

The Last Leg, Britain’s Got Talent and Don’t Hate The Playaz are nominated in the Entertainment category with comedian Michael McIntyre (Michael McIntyre's Big Show), Big Narstie and Mo Gilligan (The Big Narstie Show) and Jennifer Hudson (The Voice UK) all nominated in the category of Entertainment Performance.

A broad range of popular documentaries are nominated including David Attenborough’s pioneering series Blue Planet II, a winner in 2018, Drugsland, Prison, Grenfell and The Secret Life of Landfill: A Rubbish History all nominated across various categories this year. BBC One’s The Royal Wedding: Prince Harry and Meghan Markle is also nominated in the Live Event category.

Channel 5, BBC One and CBeebies are all in contention for the RTS Channel of the Year award with Casualty, Hollyoaks and 2018 winner Coronation Street nominated in the Soap and Continuing Drama category.

The RTS Programme Awards seek to recognise programmes which, in the year in question, have made a material and positive contribution to their genre: either because their originality in form or content has in some way moved the genre on, or perhaps created a new genre; or because their quality has set standards which other programme-makers can learn from and emulate.

Winners will be announced at the Royal Television Society Programme Award’s Ceremony, hosted by Shappi Khorsandi, on Tuesday 19th March at The Grosvenor Hotel.

The full list of nominations are as follows:

Actor (Female)
Jodie Comer Killing Eve (Sid Gentle Films for BBC One)
Sandra Oh Killing Eve (Sid Gentle Films for BBC One)
Michaela Coel Black Earth Rising (Forgiving Earth for BBC Two)

Actor (Male)
Ben Whishaw A Very English Scandal (Blueprint Pictures for BBC One)
Lucian Msamati Kiri (The Forge Entertainment for Channel 4)
Lennie James Save Me (World Productions for Sky Atlantic)

Arts
Black Hollywood: “They've Gotta Have Us” (AFL Films for BBC Two)
Germaine Bloody Greer (Big Wheel Film & Television for BBC Two)
The Art of Drumming (Wall to Wall Media for Sky Arts)

Breakthrough Award
Nabhaan Rizwan Informer (Neal Street Productions for BBC One)
Mo Gilligan The Big Narstie Show (Exception / Dice Productions for Channel 4)
Alice Feetham Save Me (World Productions for Sky Atlantic)

Children’s Programme
My Life: Locked in Boy (Sugar Films for CBBC)
Jacqueline Wilson's Katy (BBC Children’s In-House Productions for CBBC)
Prosiect Z (Boom Cymru for S4C)

Comedy Performance (Female)
Lesley Manville Mum (Big Talk Productions in association with The Money Men for BBC Two)
Sian Gibson Peter Kay’s Car Share - The Finale (Goodnight Vienna Productions for BBC One)
Daisy May Cooper This Country (BBC Studios for BBC Three)

Comedy Performance (Male)
Samson Kayo Famalam (BBC Studios for BBC Three)
Steve Pemberton & Reece Shearsmith Inside No. 9 (BBC Studios for BBC Two)
Alex Murphy & Chris Walley The Young Offenders (Vico Films for BBC Three)

Daytime Programme
Moving On – Invisible (LA Productions for BBC One)
Murder, Mystery and My Family (Chalkboard TV for BBC One)
The Repair Shop (Ricochet for BBC Two)

Documentary Series
Love and Hate Crime (Top Hat Productions for BBC One)
Drugsland (BBC Studios – Unscripted Productions and The Open University for BBC Three)
Prison (Spring Films for Channel 4)

Drama Series
Killing Eve (Sid Gentle Films for BBC One)
Peaky Blinders (Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for BBC Two)
Save Me (World Productions for Sky Atlantic)

Entertainment
The Last Leg (Open Mike for Channel 4)
Britain's Got Talent (Syco / Thames for ITV)
Don't Hate The Playaz (Monkey Kingdom for ITV2)

Entertainment Performance
Michael McIntyre Michael McIntyre's Big Show (Hungry McBear for BBC One)
Big Narstie and Mo Gilligan The Big Narstie Show (Exception / Dice Productions for Channel 4)
Jennifer Hudson The Voice UK (ITV Studios and Talpa for ITV)

Formatted Popular Factual
Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing (Owl Power for BBC Two)
The Real Full Monty: Ladies Night (Spun Gold TV for ITV)
Gordon, Gino and Fred's Road Trip: The French Connection (Studio Ramsay for ITV)

History
The Ruth Ellis Files: A Very British Crime Story (Wall to Wall for BBC Four)
A Dangerous Dynasty: The House of Assad (72 Films for BBC Two)
Holocaust: The Revenge Plot (Caravan for Channel 4)

Live Event
The Royal Wedding: Prince Harry and Meghan Markle (BBC Studios for BBC One)
The Real Full Monty Live (Spun Gold for ITV)
Glyndebourne Opera Cup (Factory Films for Sky Arts)

Mini-Series
A Very English Scandal (Blueprint Pictures for BBC One)
The Cry (Synchronicity Films for BBC One)
Butterfly (Red Production Company and Aenon for ITV)

Presenter
Bobby Friction Pump Up the Bhangra: The Sound of Asian Britain (Pacific Quay Productions, BBC Studios for BBC Four)
Romesh Ranganathan The Misadventures of Romesh Ranganathan (Rumpus Media for BBC Two)
Michael Palin Michael Palin in North Korea (ITN Productions for Channel 5)

RTS Channel of the Year
BBC One
CBeebies
Channel 5

Science and Natural History
Blue Planet II (BBC Studios – The Natural History Unit for BBC One)
Drowning in Plastic (Raw TV for BBC One)
The Secret Life of Landfill: A Rubbish History (Tern Television Productions for BBC Four)

Scripted Comedy
Famalam (BBC Studios for BBC Three)
Detectorists (Channel X North, Treasure Trove Productions, and Lola Entertainment for BBC Four)
Derry Girls (Hat Trick Productions for Channel 4)

Single Documentary
Grenfell (Minnow Films for BBC One)
Married to a Paedophile (Brinkworth Films for Channel 4)
Raped: My Story (Lambent Productions for Channel 5)

Single Drama
Killed By My Debt (BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Three)
Mother’s Day (BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Two)
Black Mirror: USS Callister (House of Tomorrow for Netflix)

Soap and Continuing Drama
Casualty (BBC Studios for BBC One)
Hollyoaks (Lime Pictures for Channel 4)
Coronation Street (ITV Studios for ITV)

Sports Presenter, Commentator or Pundit
Gary Lineker MOTD: World Cup 2018 (BBC Sport for BBC One)
Osi Umenyiora NFL This Week and The NFL Show (Whisper Films for BBC Two)
Roy Keane 2018 FIFA World Cup (ITV Sport for ITV)

Sports Programme
MOTD 2018 World Cup: Quarter Final - England v Sweden (BBC Sport for BBC One)
Winter Paralympic Games (Whisper Films for Channel 4)
2018 Ryder Cup (Sky Sports & European Tour Productions for Sky Sports)

Writer (Comedy)
Stefan Golaszewski Mum (Big Talk Productions in association with The Money Men for BBC Two)
Jamie Demetriou and Robert Popper Stath Lets Flats (Roughcut TV for Channel 4)
Lisa McGee Derry Girls (Hat Trick Productions for Channel 4)

Writer (Drama)
Russell T. Davies A Very English Scandal (Blueprint Pictures for BBC One)
Lennie James Save Me (World Productions for Sky Atlantic)
David Nicholls Patrick Melrose (Little Island Productions, Two Cities Television and Sunny March for Sky Atlantic)

LATEST NEWS